Как едно малко пловдивско село се превръща в туристическа атракция
Старо Железаре – галерия на открито
Тази година ще е белязана за повечето от нас от разходки из България, а когато откриваме истински бижута на неочаквани места, това още повече ни мотивира да използваме всеки удобен уикенд и да пътуваме. За всички, които са в Пловдив и околностите, районът около Хисар и Старосел е до болка познат, но сме убедени, че не са толкова много тези, които са се отбивали в китното селце Старо Железаре. Най-често го подминаваме на път за поредния минерален басейн или винена дегустация, а разходката тук наистина си струва и не отнема много време.
Старо Железаре е мястото, което артистът Венцислав Пирянков и съпругата му Катажина успяват да превърнат в истинска галерия на открито с впечатляващите си рисунки по стени и дувари. Неговите баба и дядо са оттук и доста голяма част от семейната история е била свързана именно със селцето. Затова и решават да го разнообразят с истории и портрети на местните герои. В началото творбите са били разположени основно по улица МОМА, посветена на музея за модерно изкуство в Манхатън, Ню Йорк. Ще я познаете по Мики Маус, който сякаш закачливо указва посоката. Идеята на създателите била редовно да провеждат Фестивал за стенна живопис, с който постепенно да увеличават произведенията . След първата година се включват и ученици от Артистичния университет в Полша, които допринасят за над 40 рисунки по стените на селото. Повечето от тях изобразяват собственика на имота/платното в комбинация с някоя известна личност.
Още с влизането от посока Пловдив гарантираме, че ще се чудите на коя страна да се обърнете, за да не изпуснете нищо от колорита на мястото. Интересните персонажи от Старо Железаре са в отлична симбиоза с известни лица от попмузиката, модата, културата, политическия живот. Селото на модерното изкуство крие тайни буквално на всеки ъгъл, така че съветваме да оставите колата на площада и да хванете някоя посока с камера в ръка.
Няма как да бъдем достатъчно изчерпателни и да разкрием всичко в снимки, но само ще споменем, че по стените ще познаете лица като Тръмп, Мерилин Монро, Барак Обама, Джон Ленън, Фреди Меркюри, Йоко Оно, Бойко Борисов, лейди Даяна и кого ли още не.
Не пропускайте да посетите и етнографския комплекс Дом на традициите, който се намира в центъра и представя характерни за този край обреди, костюми и тематични кътове. Работи всеки ден, като обедната почивка е между 12 и 14 часа.
Дори и да се връщате всяка година гарантираме, че ще намерите по нещо ново и неоткрито до момента. Стените често се обновяват и допълват и след първоначалната резервираност на собствениците, сега вече те сами си поръчват сюжети и чакат реда си, за да бъдат увековечени в откритата галерия.
Самата обиколка може да ви отнеме между един и два часа, като графитите са буквално разпръснати на различни части, така че да предизвикат и откривателското у вас. Ние споделяме една малка част с вас, а останалите ще очакваме вие да ни разкриете!
Венци е много добър художник и е наистина много артистичен; той се старае да направи селото известно, но не знаех че е артист. Хубаво е да се пише на добър български език.
Пълни глупости се пишат всяка година за тези рисунки. Никой не ходи, в събота и неделя има 10 тина мести жители и толкова. Медийни балони за една нереална действителност
Това не е истина
Какъв кич!